تبلیغات
...
...

هوالرضا

   ماجرای تولیدی موسیقی فیلم هم برای خودش قصه مفصلی داره . از ابتدا بنا بر این بود که علاوه بر موسیقی فیلم ، متناسب با حال و هوای حرم ازآقایان سراج و اصفهانی هم قطعاتی ضبط  و در لابلای فیلم و تیتراژ پایانی استفاده کنیم که خشکی و یکنواختی مستندی که قراره راهنمای زائر باشه جبران بشه. از اونجائی که فیلم برای امام رضا بود کسی دست رد به سینمون نمی زد ، ولی هممون می دونستیم در این فیلم هیچ کاره ایم و خود حضرت حواله مون می دن به اون جائی که باید. با این که صحبت اولیه ای هم با اصفهانی انجام شده بود و با توجه به سابقه ذهنی که عموم مردم از موسیقی سریال امام رضا داشتن می تونست جذابیت فیلمو بیشتر کنه، اما به دلیل نامعلمومی منتفی شد و باز هم موندیم که سراغ چه کسی بریم. تا اینکه بالاخره یکی از مداحان قدیمی تهران (کریم  خانی ) که گمنام بود (حداقل برای ما )ازکانالی که برای ما هم معلوم نبود معرفی شد . قرار نبود از این قبیل افراد و مداحان استفاده بشه وگرنه می شد سراغ افراد معروف تر و امتحان پس داده تر بریم وبا خیال راحت در لابلای فیلم قطعات رو جاسازی کنیم ولی  دوست داشتیم قطعات موسیقی و آواز منحصر به فرد باشه و واقعا هم نمی دونستیم این انحصاربه  فرد بودنش رو چگونه عملی کنیم. تستی از وی گرفته شد و به اعتقاد من یکی از شاه کارهای عمرشون رو در این فیلم به اجرا گذاشتند. کلیپ " آمدم ای شاه پناهم بده ..." . واقعا شنیدنی و دیدنی شده بود . پس ازآماده سازی کلیپ همون شب اول در اتاق تدوین شاهد بودم همه اون کسانی که در ضبط و تدوین اون نقش داشتند و بارها و بارها در مانیتور تدوین کار کرده بودند دیده بودنش و توقع می رفت براشون طبیعی شده باشه به  پهنای تمام صورت اشک می ریختن .

    پس از ضبط موسیقی تدوین فیلم شروع شد . کارگردان فیلم هم که به دلایل نامعلومی انصراف خودش رو اعلام کرده بود و این، تدوین فیلم را با دشواریهای زیاد همراه کرده بود ، ولی با همت بلند دوستانمان در گروه تهیه و تولید به سرانجام رسید. قرار بود در فیلم قطعات انیمیشنی هم برای کاربردی تر شدن فیلم استفاده بشه که نشد . صدای بهروز رضوی هم جزء نقاط قوت این مستند بود . ناگفتنی های زیاد دیگری هم در خصوص فیلم بود که هم به دلیل نارسائی قلم و هم خارج از حوصله بودن اون عرض نکردم . منتظر نقطه نظرات سازنده و ارزشمندتون برای تکمیل فیلم خواهم بود.

در پایان خواستم فقط اشاره ای به متن نامه ای که مهدی طهوری بعد از تدوین فیلم برامون نوشته بود داشته باشم ، حیفم اومد خلاصه ش کنم  . واقعا خواندنیه :

با سلام به دوست ارجمندم

چه حال و چه خبر ؟ گاهی فکر می کنم خوش به حال شما که شب و روز در جوار امام رضایید.بعد می گویم نه . زیارت براشون عادی می شود و حس ما که سخت تر به حرم می رسیم ، بیشتر است. حالا باید دید شوق دوری کارساز تر است یا امکان مجاورت! شاید هم یک چیز دیگر مهم است میانه اینها . بماند.

دوست من از 100 هزار تومنی برایت بگویم که امام رضا به خاطر نریشن "در این قطعه از بهشت"به من داد .هر چه خرج کردم نشد که نشد. 7 هفت سال بود که می خواستم پرینتر رنگی بگیرم که پولش جور نمی شدو تا این 100 هزار تومن رسید، یکباره یک پرینتر 300 هزار تومنی افتاد تو دامن من . تا این پول را گرفتیم از همدان برایمان مهمان آمد و ما سیر از آنها پذیرائی کردیم و هنوز اقلام غذائی مان تمام نشده است. همسرم معلم است و همکاری دارد که در تدریس های خصوصیشان با هم حساب دارند. چند هزار تومنی داده بودم تبرکاً پیشش باشدکه مجبور شده بود وقت حساب و کتاب 100 تومانش را بدهد به همکارش. چند شب بعد همکارش زنگ زد که این پول چه بود و چه ماجرائی داشت ؟ برکتش مبهوتم کرده . همسرم هم برایش گفته بود که پای کسی این جا وسط است.

پیش از نوشتن این متن هم پول هائی طلبکار بودم که بختشان وا نمی شد، اما به برکت این متن دوسه تائی رسیدو نفسی کشیدیم . از آن موقع تا حالا اوضاع بهتر است .بعد از این هم بهتر خواهد بود.حالا اینها برکات مادی است. برکات معنویش هم خواهد رسید. خدا را شکر که ما نمردیم ودو خط برای امام رضا نوشتیم.القصه غرضم این است که عرض کنم امام رضا هم با کارهای فرهنگی میانه دارد...مارا خدا زور بازو نداده ،قدرت خرید و فروش نداده ، عرضه پول جمع کردن نداده،اما ما را شیفته خواندن و نوشتن و فیلم دیدن و قصه گفتن کرده است. شما که در جوار حضرتید و خدا خواسته پول با برکت حضرت هم در دامان شماست ، حواستان هم باشد ... راستی شنیده ام شما گاهی کاری از کسی می کشید و تا طرف گفت من این کار را برای خود امام رضا می کنم و پول نمی خواهم شما هم استقبال می کنید. این کار را نکنید.حتما تبرکا َ مبلغی هم بپردازید تا طعم پول امام رضا را بچشد. کم بدهید اما بدهید.               با تشکر مهدی طهوریارسال در تاریخ شنبه 9 آبان 1388 توسط سیب ترش
قالب وبلاگ